Czym są sprężarki oraz jakim sposobem działają?

Sprężarki to urządzenia, z jakimi spotykamy się często. Są obecne w wielu zakładach fabrycznych, i w każdym, pospolitym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy elektroluks… To jedynie drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Czasem oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Możemy także bez ograniczeń zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są instrumentami zdolnymi do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do pojemnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a po pewnym czasie sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Wybitnie istotnym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą kolosalne straty energii w postaci ciepła. Dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarek

Funkcją sprężarki jest podniesienie ciśnienia wskazanego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Wskutek tego tak łatwo przerobić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednak znacznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez godziwego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest nadzwyczaj duże. Dzięki temu czynnik jest błyskawicznie przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych rezultatów. 

Zachodzi zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają wybitnie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest także przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki spalinowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *